Uporczywe bóle głowy potrafią mocno uprzykrzyć nam życie. Taki ból bywa trudny do zniesienia i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ważne jest, aby reagować i próbować go przerwać od razu, gdy pojawią się pierwsze objawy. Zapoznaj się ze skutecznymi metodami szybkiego likwidowania bólu głowy.

Ekspert radzi

– Jest wiele domowych sposobów na pozbycie się uciążliwego bólu głowy. Warto je znać i stosować. Metod jest wiele, więc każdy z pewnością znajdzie tę, która najbardziej mu odpowiada i jest najskuteczniejsza. Zalecam korzystanie z tych domowych sposobów, bo mają one naprawdę wysoką skuteczność, a dzięki nim będziemy mogli uniknąć zażywania leków, które co prawda uśmierzą ból, ale mogą niekorzystnie wpływać np. na pracę wątroby – powiedziała dr Małgorzata Dąbrowska, neurolog z wieloletnim doświadczeniem z Łodzi.

Istotna jest przyczyna bólu

Wybór metody na pozbycie się bólu głowy powinien być uzależniony od jego przyczyny i rodzaju. Najważniejsze, aby nie czekać, aż ból sam minie, tylko zacząć działać natychmiast, gdy pojawią się pierwsze objawy. W pierwszej kolejności trzeba zorientować się, co wywołało ból głowy, a następnie zastosować odpowiednią metodę. Najpowszechniejszym powodem wystąpienia bólu głowy są zmiany pogody, wahania ciśnienia atmosferycznego bądź znalezienie się w innym obszarze klimatycznym. Ból głowy jest także domeną osób zestresowanych, które narażone są na długie napięcia psychiczne np. w pracy. Ból głowy może pojawić się także, jeśli mamy problemy z kręgosłupem lub rzadko wychodzimy na świeże powietrze. Do czynników sprzyjających lub wywołujących ból głowy należy także spożywanie alkoholu (szczególnie czerwonego wina), palenie papierosów, a także niezdrowe dodatki do żywności. Bardzo częstą przyczyną pojawienia się bólu głowy jest także niezaspokojone i długotrwałe uczucie głodu lub pragnienia.

Co pomaga?

Istnieje kilka skutecznych sposobów na pozbycie się bólu głowy, oto niektóre z nich: długi spacer, głębokie oddechy, zimne okłady na czoło i skronie, picie chłodnej wody, masaże karku i ramion, ziołowe napary lub akupresura.

Kiedy skorzystać z pomocy lekarza neurologa?

 

Bardzo ważne jest, aby nie bagatelizować nawracających ataków bólu głowy, ponieważ mogą być one objawem poważnych chorób. Konsultacji lekarskiej bezwzględnie wymaga sytuacja, w której ból głowy powstał w wyniku urazu lub jeśli narasta bardzo szybko, a domowe sposoby i leki bez recepty nie pomagają. Do lekarza zgłoś się również, jeżeli ból głowy trwa dłużej niż 3 dni. Natychmiast zgłoś się do lekarza, jeśli bólowi głowy towarzyszą następujące objawy: niedowład kończyn, problemy z mową, zaburzenia równowagi lub świadomości, sztywność karku, ból oka czy wysoka gorączka.